تبلیغات
Real madrid C.F

Real madrid C.F
 
نویسندگان
نظر سنجی
دلیل ناکامی امسال رئال مادرید تو لالیگا؟ (اگه می خواید گزینه ای اضافه شه کامنت بذارید)
لینک دوستان

یکی از پیام‌های لیگ قهرمانان اروپا در فصل جاری این است که فوق‌ ستاره‌های همچون مسی و رونالدو، با وجود درخشش فراوان در زمین، عمدتا دونده‌ترین بازیکنان عرصه فوتبال نیستند.

پیکارهای دور رفت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا امشب (چهارشنبه) با انجام 2 بازی به پایان خواهد رسید. در یکی از این مسابقات بارسلونا اسپانیا در ورزشگاه سن‌سیرو میزبان میهمان آ.ث‌میلان است.

روسونری‌های در حالی به استقبال از کاتالان‌ها خواهند رفت که ماتادورها بزرگانی همچون لیونل مسی را در ترکیب دارند که خود به تنهایی ضامن موفقیت هر تیمی محسوب می‌شوند. ستارگانی که در زمین تلاش فراوانی اهالی فوتبال این‌گونه است که آنها در زمین، بسیار تحرک و دوندگی دارند.

به گزارش فارس، اما آیا واقعیت چنین است که پنداشته می شود؟! آیا واقعا مسی و رونالدو که چندین سال است بر تارک فوتبال جهان می درخشند و بر سر کسب عناوین قاره‌ای و جهانی در رقابت تنگاتنگ هستند، بیش از سایرین در زمین می‌دوند؟

جهت پاسخ به این پرسش که برداشت بسیاری در سراسر کره خاکی از علاقمندان به فوتبال است، نمی توان پاسخی از سر احساس، دلبستگی و علاقه درونی به «فوق ستاره‌ها» داد. بلکه بهتر از هر چیزی، باید‌ به آمار و ارقامی استخراج شده توجه و دقت کرد. آمار و ارقامی که از «دل »‌ عالی‌ترین و باشکوه ترین پیکارهای باشگاهی قاره یعنی لیگ قهرمانان اروپا بیرون می‌آید.

*تغییر برداشت‌ها

مطابق باور عمومی علاقمندان دنیای توپ گرد،‌ اگر اعجوبه‌ای مثل مسی در عالی‌ترین نقطه فوتبال جهان حضور دارد و حتی از همتای‌ پرتغالی‌اش «سبقت» می‌گیرد، دلایلی دارد که شاید مهم‌ترین آن ،‌دوندگی بی امان و فراوان در زمین یعنی مستطیل سبز است.

همین باور می‌گوید بازیکنانی مانند آندرا پیرلو که دوره جوانی را پشت سر گذاشته و اکنون در سال‌های نزدیک به بازنشستگی به سر می‌برند، ستارگانی هستند که در زمین دوندگی خاص و محسوسی نداشته اما به جای آن، با فکر و تجربه بسیار و ارزشمند خود، تیم‌‌شان را به حرکت وامی‌دارند.

اما آماری که از مسابقات انجام گرفته مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا بر جای مانده، این باور را تا حد زیاد «رد» می‌کند.

مطابق نکات ثبت شده آماری این بازی‌ها، مسی و رونالدو، در زمین برای کسب موفقیت تیم خود یعنی بارسلونا و رئال مادرید، تلاش زیادی کرده‌اند اما دونده‌ترین بازیکنان نیستند. در مقابل ستاره‌ای به ظاهر سالخورده مثل پیرلو، جزو گروه پرتحرک‌‌ترین و دونده ترین بازیکنان جام تا به این لحظه بوده است.

*عدم حضور بارسا و رئال

در شرایطی که شاخص‌ترین عوامل و کلید‌های موفقیت تیم‌های بارسا و رئال، یعنی مسی و رونالدو در جمع دونده‌ترین بازیکنان لیگ قهرمانان جای نمی گیرند، در عین شگفتی دیده می شود حتی این دو تیم بزرگ اسپانیا و قاره، عنوان «پرتحرک‌ترین»‌ و «دونده‌ترین»‌ تیم مسابقات را در اختیار ندارند.

شاید باورش دشوار باشد، اما عنوان شاخص‌‌ترین تیم جام از نظر «میزان دوندگی در مسابقات»‌ از آن تیمی است که از راهیابی به دور یک هشتم نهایی بازمانده است.

با این توضیح باید متناسب با آمار و ارقام یوفا عنوان کرد تیم نخست جام از این حیث «آژاکس آمستردام »‌است. همان تیمی که در مرحله گروهی 3 شکست «تحقیر آمیز »‌ 4 بر یک مقابل رئال مادرید اسپانیا و بورسیادورتموند آلمان در گروه چهارم معروف به گروه مرگ متحمل شد و از این بابت مورد حمله کارشناسان و رسانه‌ها بخاطر این نتایج واقع شد.

اما واقعیت موجود در لابلای صفحات پرونده تحلیلی - آماری اتحادیه فوتبال اروپا این نکته است که تیم هلندی به رهبری فرانک دبوئر، دونده‌‌ترین تیم جام به شمار می‌رود.

*نتایج تلخ آژاکس

آژاکس در این دوره و در 6 بازی که انجام داد، نتایج تلخی گرفت. این تیم ابتدا یک بر صفر مغلوب دورتموند شد، 4 بر یک از رئال مادرید شکست خورد، اما در دیدار با منچسترسیتی 3 بر یک پیروز شد. سپس 2 بر 2 در ورزشگاه اتحاد با حریف انگلیسی مساوی کرد و 4 بر یک از دورتموند شکست خورد و در آخرین بازی نیز با همین نتیجه مغلوب رئالی‌ها شد.

کسب این نتایج هر چقدر برای آمستردامی‌ها بد بود، اما انتشار یکسری آمار و ارقام مشخص کرد تیم هلندی در همه زمینه‌ها ناکام نبوده بلکه حتی از جهاتی دارای«ویژگی‌های » است که حتی تیم‌های صعود کرده ، فاقد بوده‌‌اند.

از جمله این ویژگی‌ها، یک فاکتور همین میزان دوندگی بالای آژاکسی‌ها در 6 بازی رفت و برگشت مرحله گروهی نسبت به دیگران است.

در عین حال وجود چنین خصلتی، یک بازیکن شاخص از تیم هلندی را به عنوان «دونده‌ترین و پرتحرک‌ترین»‌ ستاره در میان تیم‌های حاضر معرفی می‌کند.

*اریکسن، دونده‌ترین بازیکن میادین

براساس آمار موجود، کریستیان اریکسن، در 6 بازی برای آژاکسی‌ها به طور کامل به میدان رفت و 78 کیلومتر و 186 متر دوید.

این رقم بالاترین میزان دوندگی در ممتازترین رقابت‌های باشگاهی قاره توسط یک بازیکن است.
بر همین اساس ستاره دانمارکی در هر بازی 13 کیلومتر و 31 متر بطور میانگین دویده است.

همین آمار بیانگر یک نکته دیگر نیز است: او در هر دقیقه از 6 بازی 144 متر دویده تا پر جنب و جوش ترین بازیکن در میان ستارگان 32 تیم حاضر در مرحله گروهی شود.

*میختاریان در پله دوم

پس از اریکسن، هنریک میختاریان ، ستاره ارمنستانی شاختار دونتسک اوکراین ، بیشترین دوندگی و تحرک را داشته است.

این ستاره که در مصاف تیمش با یوونتوس ، مترصد فرصتی برای تسخیر دروازه راه‌راه‌پوشان «بانوی پیر»‌ بود، 74 کیلومتر و 361 متر دوندگی در 540 دقیقه(6 بازی کامل) داشته است.
همین رقم بیان می‌کند وی در هر بازی 12 کیلومتر و 393 متر «دویده»‌است.

به زبانی ساده و قابل فهم میختاریان در هر دقیقه‌ای که در زمین حضور داشته، 137 متر دویده است.

*باورها را عوض کنیم

حضور این دو بازیکن 20 و 23 ساله در صدر دونده‌ترین بازیکنان لیگ قهرمانان اروپا این ذهنیت را بوجود می‌آورد که عموما بازیکنانی جوان که بطور طبیعی از میزان دوندگی بالایی نیز برخوردار هستند، در رده‌های نخست فهرست مذکور جای می‌گیرند. پس احتمالا بازیکنان پا به سن گذاشته، در این میان جایی نداشته باشند.

اما بررسی دقیق فهرست آماری یوفا، مشخص می‌کند حتی بازیکنان مسن نیز می‌توانند در بالاترین سطح رقابت‌ها و با وجود تحمل فشارهای فراوان، «زیاد» بدوند و تحرک و پویایی داشته باشند. زیرا رتبه سوم دونده ترین بازیکنان لیگ قهرمانان به «آندرا پیرلو» هافبک بازیگردان و ملی‌پوش یوونتوس رسیده است.

او که 34 ساله شده، در 6 بازی که بطور کامل در لیگ قهرمانان برای «بانوی پیر» انجام داد، 72 کیلومتر و 702 متر دوید.
این رقم در حقیقت معادل 12 کیلومتر و 117 متر دوندگی از ستاره‌ای این چنین با به سن گذاشته است.

در شرایطی که گمان عمومی بر این بر این باور است که پیرلو تنها با استفاده از قدرت تجربه و نبوغ فکری تیمش را در زمین هدایت و رهبری می‌کند، این بازیکن شاخص در هر دقیقه از بازی 134 متر دویده است!

*اثری از مسی و رونالدو نیست

فهرستی که از 10 بازیکن کاملا دونده این دوره رقابت‌ها موجود است، در عین حال این باور که فوق ستاره‌ها ، دونده‌ترین بازیکنان مسابقات نیز هستند،‌ را رد کرده است.

زیرا در بین 10 مرد کاملا پرتحرک بازی‌ها نامی از لیونل مسی و کریستیانو رونالدو به عنوان اعجوبه‌های آرژانتینی و پرتغالی تیم‌های بارسلونا و رئال مادرید دیده نمی‌شود.

این دو نابغه که تا پایان سال 2012 بر سر عنوان بهترین بازیکن جهان با یکدیگر رقابت کردند، با استفاده از هوش و نبوغ ذاتی «خوب » فراگرفته اند و«خوب» می‌دانند در چه «مقاطعی» از بازی بدوند و تحرک داشته باشند تا از دیگر خصوصیات مهم خویش در راه موفقیت و اعتلای تیم خویش بهره گیرند.

*موفقیت آژاکس و شاختار

آخرین نکته در بحث دوندگی و تحرک در میان تیم‌های لیگ قهرمانان ، قرار گرفتن تیم‌های همچون آژاکس هلند و شاختار دونتسک در رده‌های بالای چنین طبقه بندی است.

در فهرست ده بازیکن کاملا دونده این جام، آژاکس با استفاده از حضور کریستیان اریکسن (پرتحرک‌ترین بازیکن مسابقات) در کنار سیم دیونگ (72 کیلومتر و 393 متر در 540 دقیقه بازی)، ریکاردو فان رین(69 کیلومتر و 591 متر در 540 دقیقه بازی) عنوان تیمی که بیشترین تعداد بازیکنان دونده را در اختیار داشته ، از ان خود کرده است.

در این بخش شاختار دونتسک با هنریک میختاریان و داریو سرنا (68 کیلومتر و 479 متر در 540 دقیقه حضور ) نیز در رده دوم است.

*فهرست 10 بازیکن دونده لیگ قهرمانان اروپا (فصل 2013-2012)

1- کریستیان اریکسن، آژاکس آمستردام هلند، 78 کیلومتر و 186 متر در 540 دقیقه حضور

2-هنریک میختاریان، شاختار دونتسک اوکراین، 74 کیلومتر 361 متر در در 540 دقیقه حضور

3-آندرا پیرلو، یوونتوس ایتالیا، 72 کیلومتر و 702 متر در 540 دقیقه حضور

4-سیم دیونگ، آژاکس آمستردام هلند، 72 کیلومتر و 393 متر در 540 دقیقه حضور

5-تینا کاستا، والنسیا‌ اسپانیا، 71 کیلومتر و 635 متر در 540 دقیقه حضور

6-کاسپر لورنتزن، نوردس‌جلاند دانمارک، 70 کیلومتر 76 متر در در 515 دقیقه حضور

7-لوئیس هولت‌بی، شالکه آلمان، 69 کیلومتر و 912 متر در 490 دقیقه حضور

8- ریکاردو فان رین، آژاکس آمستردام ، 69 کیلومتر و 591 متر در 540 دقیقه حضور

9- داریو سرنا ، شاختار دونتسک اوکراین ، 68 کیلومتر و 479 متر در 540 دقیقه حضور

10-پائولو ماچادوف المپیایکوس یونان،‌ 68 کیلومتر 415 متر در 528 دقیقهطبقه بندی: متفرقه،
[ چهارشنبه 2 اسفند 1391 ] [ 04:35 ب.ظ ] [ Zahra Az ]
.: Weblog Themes By Posteh :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
... ... تماس با ما